Életünk mindennapjai sokszor telnek úgy, hogy tervezzük a közeli, vagy épp a távoli jövőt. Ám éppúgy helyet kapnak a „mi lett volna, ha…” gondolatok is. Mikor volt utoljára olyan, hogy tényleg arra fókuszáltál, ami a jelenben történik? Nyugodtan mondd azt, hogy most is a jelenben vagy, de ez tényleg így van? Min agyalsz most? Túlgondoltad már?
A tudatos jelenlét nyugtat, segít a szorongást csökkenteni, emiatt is kóstoljunk bele egy picit a tudatos jelenlét, azaz a mindfulness világába!
A mindfulness egy olyan tudatos állapot, amikor teljesen a jelenre fókuszálunk, figyelmünket az aktuális „itt és most″-ra irányítjuk. Szándékosan és ítélkezésmentesen a jelen pillanataira figyelünk, és tudatosítjuk a pillanatnyilag észlelhető belső és külső tapasztalatainkat. A mindfulness két fő összetevője a tudatosság és az elfogadás.
Ám fontos észrevenni, hogy a figyelemirányítás mellett hangsúlyos szerepe van a hozzáállásnak is, hogy ezt milyen lelkülettel tesszük.
Próbáld ki az alábbi gyakorlatot – figyeld magadat!
Állj meg egy pillanatra! Figyeld meg a testtartásodat!
Összpontosíts a légzésedre!
A fenti gyakorlat közben mennyire tudtad kizárni azokat a gondolataidat, melyek nem a jelenre vonatkoztak?
Mit éreztél? Fájdalmat valamelyik testrészedben? A szemed nyugtalanságát? Kintről beszűrődő autóhangokat, a közlekedés zaját? Az eső hangját? Madarak hangját az ablakod előtti fán? Hűvös szellőt a nyitott ablakon át? A telefonod értesítésének hangját?
Vannak, akiknek nehéz megérkezni a teljesen tudatos jelenben, van ,akiknek nagyon egyszerű. Az biztos, hogy ez nem egy feladat, ez egy életmód! Tenni kell érte. El kell határozni magadat. Azután pedig rendszeresen gyakorolni kell.
A napi rutinba történő beépítéssel a tudatos jelenlét könnyebben hozzáférhető állapot lesz a stresszes helyzetekben is. Néhány perc meditáció reggel vagy este segíthet abban, hogy kapcsolatba kerülj a testeddel, önmagaddal, ami hosszú távon fokozza a tudatosságot.
Miben segít a tudatos jelenlét a mindennapokban?
A tudatos jelenlét lényege, hogy a jelenben legyünk;
Mentális és fizikai problémáinkat jelentősen enyhíthetnénk, ha időt szánnánk arra, hogy lelassuljunk, és megtanuljunk – egész egyszerűen – lélegezni. A tudatos jelenlét segítségével nyugodtabbak, békésebbek és összeszedettebbek lehetünk.
Gyakorlati feladat:
Öt érzék
A következő gyakorlat nagyon könnyen és hamar visszaránt a jelenbe. A célja, hogy tudatosítsd azokat a dolgokat, amelyeket éppen megtapasztalsz az 5 érzékszerved segítségével.
Nevezz meg 5 dolgot, amit látsz! Nézz szét magad körül és próbálj észrevenni olyan részleteket, amiket korábban nem láttál meg. Lehet ez egy minta a falon, egy árnyék, egy apró repedés.
Nevezz meg 4 dolgot, amit érzel! Lehet ez, ahogyan a talpad érintkezik a talajjal, ahogyan a ruhád megérinti a bőröd, ahogyan a lábadhoz ér a szék. Ha gondolod, vegyél kézbe egy tárgyat, és figyeld meg a textúráját.
Nevezz meg 3 dolgot, amit hallasz! Figyelj a háttérzajokra, amik beszűrödnek a szobádba.
Nevezz meg 2 dolgot, aminek érzed az illatát! Lehet ez virágillat, egy gyertya illata, frissen lefőzött kávé vagy egy finom étel. Lehet, hogy egyáltalán nem is kellemes illatokat érzel, tudosítsd a szagokat is körülötted.
Nevezz meg 1 dolgot, aminek érzed az ízét! Kezdj el rágni egy rágót, igyál egy korty vizet, kapj be egy harapnivalót, vagy csak szimplán szívd be a levegőt a szádon keresztül és figyeld meg az ízét.
Ne felejtsd el: a tudatos jelenlét segít értékelni a jelent és meglátni azokat az apróságokat is, melyek értelmet adnak a mindennapoknak.
Hamarosan folytatás következik: Tudatos jelenlét a sportban
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is!
Link másolása