Tegnap a negyeddöntőkkel folytatódott a 2024-es párizsi olimpia férfi kézilabdatornája. A várt izgalmak nem maradtak el, hisz három összecsapáson is egy gól döntött, ebből ráadásul két találkozó hosszabbításba is torkollott.
A késő esti, utolsó Norvégia-Szlovénia mérkőzésen pedig történelmi sikernek lehettünk szemtanúi.
Spanyolország-Egyiptom 29-28 h.u.
A két csapat a legutóbbi 2020 tokiói olimpia bronzmérkőzésen is találkozott egymással, akkor a spanyolok 33-31-re győztek.
Mindkét csapat idegesen kezdett, kimaradtak a helyzetek, a kapusok mindkét oldalon lehúzták a rolót.
Az első gólra közel hét percet, egészen pontosan 6:44-et kellett várni, ekkor Yehia törte meg a jeget, és juttatta vezetéshez az afrikai együttest. Az első félidőben kevés gól esett, a 27. percig fej-fej mellett haladtak a csapatok, a félidő utolsó három percében azonban Egyiptom egy 3-0-ás szériával a szünetre 12-8-as vezetésre tett szert. Az egyiptomiak kapusa Aly 50%-on (!!!) védett.
A spanyolok a 45. percben még mindig négy gólos hátrányban voltak (16-20), és még az 50. percben is 22-19-es egyiptomi előnyt mutatott az eredményjelző.
Spanyolország azonban nem adta fel, támadásban hét a hat elleni játékra álltak át, és Ian Tarrafeta vezérletével két perccel a mérkőzés vége előtt kiegyenlítettek! Egy követően ismét az afrikaiaknál volt az előny, de Tarrafeta, aki a második félidőben hat gólt lőtt, betalált, így 31 másodperccel a vége előtt újra döntetlen volt az állás. Az utolsó támadás Egyiptomé volt, de Yehia lövését Perez de Vargas védte, így jöhetett hosszabbítás.
A ráadásban mindig Spanyolország vezetett egy góllal, de Egyiptom mindig egyenlített. 25 másodperccel a vége előtt Gómez büntetőjével ismét előnybe kerültek a spanyolok (29-28).
Az utolsó támadást csak úgy, mint a rendes játékidő végén ismét nem tudták gólja váltani az egyiptomiak, hisz a csapatkapitány Perez de Vargas kétszer is védett, így Spanyolország története során ötödször jutott be az ötkarikás játékok elődöntőjébe.
A spanyolok kapusa Perez de Vargas 17 lövést hárított és 37,8%-on védett, míg Aleix Gomez Abello 9/9-et lőtt spanyol oldalon.
Ezt a meccset az egyiptomiak nagyon sajnálhatják, hisz összességében ez a találkozó inkább nekik állt.
Németország-Franciaország 35-34 h.u.
Bár a mérkőzés elején a NOB elnökének Thomas Bachnak a jelenlétében jobban kezdett Németország (4-2), de ezt követően a franciák akarata érvényesült, és közönségük támogatása mellett folyamatosan növelték az előnyüket.
A 23. percben már öt góllal vezettek a gallok, a németek mindössze annak örülhettek, hogy a félidő végére fel tudtak jönni három gólra. Az első 30 percben a francia kapuban Gerard 12 védést mutatott be.
A második félidő első másfél percében a franciák egy 3-0-ás szériával már 20-14-re vezettek, s úgy tűnt nem lehet ezen a napon legyőzni őket. A németek azonban nem adták fel, nem törtek össze, és a 35. percre két gólra felzárkóztak (21-19). Az 50. percben a németek egy 4-0-ás szériával átvették a vezetést, a franciák azonban fordítottak és 13 másodperccel a vége előtt ismét két góllal vezettek. Ekkor Renars Uscins büntetőből szépített, de úgy tűnt ennek már nem lesz jelentősége.
A franciáknál volt a labda, és hat másodperccel a vége előtt időt kértek. A galloknak nem volt más feladatuk, mint megtartani a labdát, de Mem elpasszolta magát Uscins pedig az utolsó másodpercben kiegyenlített.
A hosszabbításban egyik fél sem tudott egy gólnál nagyobb előnyt kialakítani, végül az utolsó szót négy másodperccel a vége előtt a németek mondták ki természtesen Uscins révén, akinek ez volt a 14. (!!!) találata. A franciáknak még volt egy lövésük, de német kapus védett, így a házigazda, címvédő kiesett.
A franciák legendájának Nikola Karabaticnak ez volt karrierje utolsó mérkőzése.
A német győzelemben Renars Uscins mellett kulcsszerepe volt a cserekapusnak David Spathnek, aki 14 lövést védett, és 38,9%-on zárt, előtte Andres Wolff mérlege 0/11 volt.
Dánia-Svédország 32-31
Az esélyesebb Dánia kezdte jobban a mérkőzést 14 perc elteltével már 10-6-ra vezettek. A svédek azonban a 22. és 28. perc között egy 6-1-es szériát csináltak és 15-14-re átvették a vezetést. A félidő 16-16-os döntetlennel zárult. A svédeknél az előző három mérkőzést sérülés miatt kihagyó Felix Claar (Magdeburg) öt gól szerzett az első játékrészben. A dánok két kiváló kapusa Nielsen és Landin pedig tőlük szokatlan módon alig találkozott labdával, a 40. percig ketten összesen öt lövést védetek, és 16%-os védési hatékonyságnál tartottak.
A csapatok fej-fej mellett haladtak a második félidőben és a párizsi olimpia harmadik elődöntőjében is érett a hosszabbítás.
A dánok 53. percre 28-28-at követően két góllal meglépek, 1:44-el a vége előtt 32-31-re vezetett Dánia. 51 másodperccel a vége előtt azonban Mikkel Hansen hetest rontott, így Svédország támadhatott a hosszabbításért, de 9 másodperccel a vége előtt Oscar Bergendahl lövését védte Emil Nielsen, így ha minimális különbséggel is, de a favorit Dánia jutott a legjobb négy közé.
Dán oldalon Simon Pytlick 9 gólt lőtt.
Norvégia-Szlovénia 28-33
Történelmi mérkőzést vívott egymással Norvégia és Szlovénia, hisz a két válogatott közül korábban még egyik sem jutott be az olimpiai játékok elődöntőjébe.
Az első félidőben végig a szlovénok akarta érvényesült, a norvégoknak, mind támadásban, mind védekezésben voltak gondjaik. A két norvég kapus Torbjorn Bergerud és Kristian Saeveraas az első félidőben mindössze három védést mutattak be. Míg támadásban egysíkú volt az északiak játéka, akiknél Alexander Blonz lőtte az első 30 percben a gólok 58%-át. A balszélső hét gólt szerzett csapata 12 találatából.
A másik oldalon Klemen Ferlin nyolc védéssel 38%-on védett, így fentiek ismeretében nem meglepő, hogy délnyugati szomszédaink 16-12 vezettek a szünetben.
A második félidőben a norvégok végig futottak a pénzük után, ugyan egyszer felzárkóztak Sagosen góljával két gólra (22-24), de szlovénok ismét ráléptek a gázpedálra, és nem adtak esélyt a norvégoknak.
Az 55. percben már öt volt közte (29-24) és innentől már csak a különbség volt a kérdés, végül Szlovénia megérdemelten győzött 33-28-ra, így a mindössze 2 milliós (!!!) délnyugati szomszédunk írt sporttörténelmet.
Korábban a szlovénok legjobb olimpiai szereplése egy 6. hely volt Rióból, akkor csapat jelenlegi szövetségi kapitánya Uros Zorman maga is játszott.
A szlovén csapatot, ahogy a korábbi mérkőzéseken ezúttal is Aleks Vlah és Blaz Janc húzta, ketten együtt csapatuk góljainak a 60%-át (!!!) lőtték. Vlah 11, míg Janc 9 gólig jutott.
Pénteken Németország-Spanyolország és Dánia-Szlovénia elődöntőt rendeznek. Előbbi 16:30-kor, míg utóbbi 21:30-kor kezdődik.
Forrás: ihf.info
Kép forrása: freepik.com
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is!
Link másolása